Zdravé zuby – vaše nejkrásnější vizitka
Krásný a bezchybný chrup je v současnosti téměř nezbytností, a to jak v osobním životě, tak i v tom profesním. Prostřednictvím úsměvu působíme na druhé - to on dává našemu obličeji výraz a rozhoduje, jestli budeme ostatním sympatičtí nebo nikoli. Navíc nám dovede ubrat pár let a zároveň přidat na sebevědomí.
Genetika nebo výmluva
Péče o ústní dutinu patří k základním hygienickým návykům, které si osvojujeme již v dětství. Právě v té době jsou nám vštěpována pravidla, díky kterým si můžeme uchovat zdravé zuby až do vysokého věku. Chcete-li se vymlouvat, že vám vaši rodiče v tomto ohledu nenadělili ty správné geny, pak pro vás máme špatnou zprávu – veškerá odpovědnost za stav vašich zubů totiž padá na vás. Genetika hraje jen velmi malou roli, to podstatné závisí jen a pouze na správné péči. Tak, vezměte do ruky zubní kartáček a hurá na to.
Důležitá pravidelnost
Čištění zubů minimálně dvakrát denně, a to ráno po snídani a večer před spaním, je nutností. Ideální by však – podle odborníků – bylo, kdybychom si chrup mohli vyčistit po každém jídle. Ne vždy se to ale povede, proto mějte po ruce alespoň ústní vodu, kterou si ústa vypláchnete a vyženete všechny škodlivé bakterie. Vybírejte produkty bez zbytečné chemie, upřednostněte přírodní zubní pasty bez chemických barviv a pěnidel. Tyto zubní pasty obsahují léčivé bylinky, jako je heřmánek, ženšen, šalvěj, řepík nebo máta, které jim propůjčují jemnou chuť a zároveň krásně osvěžují váš dech.
Kámen úrazu
A teď už k samotné technice čištění, právě ta totiž často představuje kámen úrazu. Nevyčtete ji z žádných knih, ani ji neokoukáte z videí na internetu. Podle stavu vašeho chrupu vás ji naučí pouze dentální hygienistka, která vám zároveň vysvětlí, jak pečovat i o mezizubní prostory, na něž máme tendenci zapomínat. Přitom právě zde se usazuje zubní plak, který stojí za celou řadou problémů, jako je zubní kaz nebo zánět dásní.
Pohled do talíře
Hodně můžeme ovlivnit také svou stravou. Existují totiž potraviny, které zdraví našeho chrupu podporují a pak také ty, které nadělají víc škody, než užitku. Největším „záškodníkem“ je všem dobře známý cukr. Zubům naopak prospějete, když zvýšíte konzumaci celozrnných potravin, ovoce, zeleniny a ořechů. Tak, nenechte se připravit o krásný úsměv ani o důvod se smát!