JAK JE TO S TÍM KOKOSOVÝM OLEJEM?

Kokosový olej za studena lisovaný 

Mnozí odborníci odmítají kokosový olej pro vysoký obsah nasycených mastných kyselin, ale studie prokázaly jeho škodlivost jen v případě, že se jedná o jeho rafinovanou, tedy částečně ztuženou formu.

Mezi nezávislými odborníky je nerafinovaný kokosový olej řazen mezi nejzdravější oleje. Obsahuje převážně nasycené tuky středního řetězce, které se přímo dostávají do jater, kde jsou rychle rozkládány na energii – namísto toho, aby se ukládaly do zásoby. Kokosový olej je dobře stravitelný a podle nových studií podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě.Je obzvláště bohatý na mastnou kyselinu laurovou, která pomáhá zabíjet bakterie a další patogeny. Tuky v kokosovém oleji také mohou mírně zlepšit metabolismus a zvýšit pocit sytosti ve srovnání s jinými tuky.

A co s tvrzeními, že kokosový olej je horší než sádlo, že je to čistý jed? Jde zpravidla jen o výkřiky expertů, kteří ještě žijí v době protitukové hysterie, kdy nás cholesterol a nasycené tuky, tedy máslo, vejce a kokosy měly zabíjet. Ano, kokos zabíjí, jenže tak leda když vám spadne na hlavu, jak sama vysvětluji v blogu na Aktuálně.cz: „Světem už týden létají děsivé zprávy o nebezpečnosti kokosového tuku. Spojuje se s infarktem a mrtvicí, zkrátka nás má zabíjet. Ve skutečnosti však kokos prokazatelně zabije jen toho, komu spadne na hlavu. Takových lidí je přibližně 150 ročně. Je to smutná bilance, každého života je škoda. Jenže uvedený počet je naprosto zanedbatelný v porovnání s miliony lidí, kteří umírají následkem konzumace nezdravé stravy úplně nezávisle na kokosech. Naprostá většina západní populace se v posledních desítkách let nepřejídala kokosy ani nesmažila řízky na kokosovém tuku. Konkrétně od 70. let minulého století, kdy se výrazně zvýšil výskyt obezity a s ní i většiny civilizačních nemocí od srdečně cévních přes cukrovku až po demence, jsme se především čím dál více ládovali cukry, a to mimo jiné kvůli nepodloženým doporučením našich expertů, že je třeba omezovat tuky.“

Pro data založená na studiích doporučuji také shrnutí o zdraví prospěšných účincích kokosového oleje od Medlicker: „Kokosový olej patří mezi několik málo druhů potravin, které s klidným srdcem můžeme označit slovem ‚superpotravina’. Má řadu kladných účinků na vaše zdraví. Mimo jiné například pomáhá při hubnutí, zlepšuje fungování mozku nebo zdraví kůže.

A zde ve zkratce a vtipně v Ultra Spiritual Life episode: Coconut Oil Kills.

Kokosový olej je stálý i při vysokých teplotách, je proto nejvhodnějším tukem pro tepelnou úpravu. Je ideální také pro použití v kosmetice, například na přípravu krémů nebo zubní pasty. Kokosový olej je při pokojové teplotě polotuhý a může vydržet čerstvý celé měsíce až roky. Obsah mastných kyselin: nasycené: 92 %, mononenasycené: 6 %, polynenasycené: 1,6 %.

 

Autor: PhDr. Margit Slimáková

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz