OLEJE BIOPURUS - VYBRANÁ KVALITA POD OSVĚDČENOU ZNAČKOU
Vybrali jsme pro vás několik speciálních olejů a níže je představujeme.
Účinná pomoc pro onemocnění dýchacích cest. Tymiánový olej se získává destilací vodní páry s bylinami tymiánu, a proto obsahuje vysoce koncentrované látky. Tymiánový olej je velmi vhodný pro léčbu bronchitidy a také při léčbě černého kašle. Je dokázáno, že kašel uklidňuje, podporuje vykašlávání a je protizánětlivý. Olej je účinná pomoc při léčbě dýchacích cest, tlumí kašel a jeho intenzitu, pomáhá při vykašlávání, působí spazmolyticky na průdušky. Doporučuje se při zánětu průdušek, černém kašli, při zánětu horních cest dýchacích. Složení oleje z tymiánu: Tymiánový olej je snadno rozpoznatelný díky své charakteristické aromatické vůni. Ta sestává v podstatě z éterických olejů obsahujících fenoly thymol (20 až 25%) a Cravacrol (30-10%) dohromady. Fenoly se ukázaly být velmi účinné proti patogenům. Z tohoto důvodu, thymol a Cravacrol jsou obzvláště účinné proti bakteriím a virům-zajistí, že cizorodé látky (včetně hlenu) jsou postupně odstraněny z dýchacích cest (vykašláváním), a tím Vám pomohou zmírnit bolest. Dávkování: vnitřně-ráno a večer jednu čajovou lžičku, venkovní použití podle potřeby, spotřebujte do data uvedeného na obalu. Upozornění:-tymiánový olej nepoužívat u kojenců a malých dětí, zejména v oblasti obličeje.
Moringový olej BIO je původem z Indie, kde roste na úpatí Himalájí. Ve starověkých spisech Hindů byl zaznamenán před 5000 lety. V průběhu staletí se strom moringa v tropických a subtropických oblastech země rozšířil a také změnil, dnes se pěstuje v mnoha zemích jako zelenina a
známe zde 13 známých druhů. Nejznámější druh je Moringa oleifera. Malý, opadavý strom z korkové kůry a visící, křehké větve až do asi 60 cm délky, jasně zelené malé, oválné listy až 2 cm dlouhé. Vyroste 30 cm za měsíc a za rok mohou dosáhnout výšky až 4 metrů, maximálně 15 metrů. Listy stromu moringy se dají jíst syrové a čerstvé do salátů nebo vařené jako zelenina. Také se používají do omáček a polévek, lahodný čaj se vyrábí z listů.
Mají dobrý vkus a jsou výborným zdrojem vitamínů. Čerstvé listy obsahují:
Třikrát více železa než špenát
Tolik bílkovin jako vejce
7-krát více vitamínu C než pomeranč
4-krát více vitamínu A než mrkev
3-krát více draslíku jako jsou banány
4-krát více vápníku než je mléko
Výhonky mají chuť a ostrost z ředkviček, lze použít jako koření.
Ze sušených listů se dá připravit výživný prášek, jídla, pečivo a nápoje mohou být přidány jako cenný potravinový doplněk.
Sušené listy obsahují:
25-krát tolik železa než špenát
4-krát více bílkovin než vejce
0,75-krát více vitamínu C než pomeranč
10-krát více vitamínu A než mrkev
15-krát tolik draslíku než banány
17-krát tolik vápníku než mléko
Moringa je také velmi důležitá pro domácí zvířata a drobná zvířata, která trpí stejně jako my lidé nedostatkem vitamínů a minerálů.
Moringa obsahuje 18 z 20 známých aminokyselin. Jeden rozlišuje mezi aminokyseliny esenciální a ne-esenciální aminokyseliny.
V podstatě to znamená, že tělo nemůže produkovat tyto aminokyseliny samo.
Z tohoto důvodu by měly být dodávány do organismu potravinami nebo prostřednictvím doplňků. Všechny esenciální aminokyseliny se nacházejí v Moringa.
Funkce aminokyselin:
Enzymatická činnost
Hormonální účinek
Protilátkový účinek
Regulace acidobazické rovnováhy
Ty přenášejí kyslík, vitamíny a minerály do našich buněk.
Navazují na naše tělo a udržují ho ve stavu oprav (kosti, zubů, kůže, pojivové tkáně, vlasy, krevní cévy, atd. .)
Moringa obsahuje následujících 18 aminokyselin.
1 isoleucin
2 leucin
3 lysin
4 methionin
5 fenylalanin
6 threonin
7 tryptofan
8 valin
9 alanin
10 arginin
11 tyrosin
12 kyselinu asparagovou
13 cystin
14 serin
15 glycin
16 histidin
17 proline
18 glutamovát
Antioxidanty (inhibitory oxidace) obvykle fungují jako volné radikály.
Volné radikály jsou vysoce reaktivní formy kyslíku (agresivní molekuly).
Volné radikály vznikají v téměř všech metabolických pochodech, jsou velmi škodlivé pro tělo pokud jsou spojovány s patogenezi mnoha onemocnění. Zvýšená tvorba volných radikálů je způsobena stresem, ozónem, UV zářením, špatnými stravovacími návyky, alkoholem a kouřením. Antioxidanty jsou také důležitou součástí mateřského mléka, působí v těle dítěte jako mrchožrouti a pomáhají ostatním v obraně proti infekci.
Velmi důležité, mezi volnými radikály, je například "vitamín C".
V těle se vitamin C přepravuje přes krevní řečiště. Reaguje s volnými radikály, například tvorbu peroxidu vodíku, který pak přeměňuje.
Takové protizánětlivé léky fungují nejlépe v kombinaci s jinými podobnými přírodními bioaktivními látkami.
Antioxidanty v Moringa: Vitamín A, C, E, K, hořčík, zinek, selen, leucin, cholin, zeatin, chlorofyl , beta-sitosterol, kampferol, quercetin, rutin, caffeoylquinic kyselina, lutein, zeaxantin, glutathion , beta karoten, alfa-karoten, další karotenoidy, stigmasterol.
Pro vegetariány je důležité, že se kombinují potraviny bohaté na bílkoviny (fazole, hrách, sója, ořechy, atd.) pšenice a rýže. Pro ně je strava obohacená Moringa vysoce doporučena. Čaj z květů je velmi účinný proti kašli a nachlazení. Moringové semena mají vysoký obsah oleje až 45%, z nich je vysoce kvalitní olej. Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny behenové je také známé jako Behen.
Behen se používá po tisíce let a je stále jako základní prostředek pro výrobu mýdla, parfémů, krémů.
Vzhledem k jeho změkčení a výživným vlastnostem, je olej báječný pro vlasy a péči o pleť.
Bledě žlutý až světle hnědý olej je vysoce ceněn v kosmetickém průmyslu, a je velmi vyhledávaný. Pravděpodobně i jeho schopnost eliminovat nežádoucí tělesný pach.
Jedná se o nejstabilnější rostlinný olej, který se používá v přírodní kosmetice, a to zejména při léčbě suché kůže a jako stabilizátor pro kosmetiku.
Hlavní složky:
Glyceridy mastných kyselin, kyseliny olejové 65,7%
Kyselina linolová 3-4%
Kyselina palmitová 9,3%
Kyselina stearová 7,4%
Kyselina behenová 8,6%
Kyselina myristová 1,5%
a stopy lignoceric.
Švýcarští vědci zjistili, že Moringové látky mohou čistit znečištěnou vodu, stačí 0,2 g pro přípravu 1 litru pitné vody.
Na podzim se látky vážou na částice vznášející se ve vodě, přičemž rozptýlené částice jsou těžší. Vzhledem k tomu, bakterie, viry a spóry plísní se také vážou k těmto částicím v ovzduší, jsou zabity v tomto procesu a vyplouvají z kontaminované pitné vody.
Fenykl se využívá ve farmaceutickém průmyslu i v lidovém léčitelství jako prostředek - proti nadýmání a na povzbuzení střevní činnosti, na uvolňování hlenů, na zvýšení tvorby mateřského mléka, přičemž má blahodárný vliv i na trávení kojenců, na mytí zanícených očí a kosmetické obklady.Obsahuje éterické oleje, vitaminy (C a E) a draslík. Podporuje trávení a má uklidňující vliv na nervovou soustavu. Fenykl je znám svou schopností uvolnit zastavené větry a pomoci při plynatosti. Semena fenyklu mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční křeče. Je bohatým zdrojem draslíku. Pro lidi s oblibou jídel může zvýšený příjem draslíku fenyklem pomoci redukovat vysoký krevní tlak. Je důležitou součástí dětských čajů. Velmi příznivě působí proti bolení bříška u kojenců. Použití : vnitřně ráno nalačno a večer před spaním jednu čajovou lžičku oleje; k ochucení pokrmů studené kuchyně; zvenčí podle potřeby.
Levandulový olej - při vnitřním užívání slouží ke zmírnění nespavosti, vnitřního neklidu, deprese, napětí a únavy, nervového napětí, snižuje stres, používá se jako uklidňující olej pro zánětlivé onemocnění kůže, akné, dermatitidu, ekzém, lupénku, plenkové vyrážky a vředy. Je vynikajícím jako lék první pomoci na popáleniny a zabraňuje tvoření jizev. Je také velmi účinný při léčbě po bodnutí hmyzem. Olej se používá k léčbě infekce horních cest dýchacích. Levandulový olej je dobře známým a pozoruhodně účinným lékem při bolestech hlavy nebo závratích, dokonce je účinný při mdlobách nebo jako první pomoc léčby šoku. Dávkování: vnitřně - ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku studená kuchyně-podle chuti a množství jídla, venkovní použití - podle potřeby
Olej z medvědího česneku
Medvědí česnek je chutná, ale především zdravá a léčivá bylina, která pomáhá lidem od nepaměti při nejrůznějších zdravotních potížích.
Nejen pročistí ledviny a močové cesty, ale zároveň příznivě ovlivňuje věnčité tepny srdce, odstraňuje zvápenatění cév, optimalizuje vysoký krevní tlak a celkovou cirkulaci krve v těle. Zabraňuje kornatění cév a skleróze. Může se použít při ženských chorobách a výtocích, příznivě působí na žaludek a střevní systém.
Výrazně snižuje negativní vliv nikotinu, čistí zahleněné plíce a průdušky, celkově zmírňuje dýchací potíže.
1.. Medvědí česnek má mnoho léčivých vlastností, ale k těm nejhlavnějším patří jeho detoxikační schopnost. Je třeba ho konzumovat .Tato bylinka může pomoci i při nejrůznějších žaludečních problémech, jakými jsou například zácpa, plynatost nebo chronické průjmy, preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva.
2. Medvědí nebo divoký česnek se doporučuje konzumovat i při léčbě srdečně-cévních onemocnění. Pokud máte problém s vysokým krevním tlakem, zkuste zařadit medvědí česnek do jarního jídelníčku.
3. Totéž platí io bolestivých křečových žilách, které trápí nejednoho z nás.
4. Trpíte častými bolestmi hlavy? Medvědí česnek může pomoci i lidem trpícím častými migrénami.
5. Medvědí česnek se také využívá při léčbě onemocnění horních cest dýchacích, jakými jsou astma nebo zánět průdušek.
6. Je také výborným posilovačem imunity v jarním období, kdy se mění teplotní podmínky a lidský organismus je oslaben a náchylný na různá onemocnění.
7. Silná kořeněná chuť česneku může pomoci vypudit z těla i hlísty. Medvědí česnek ničí choroboplodné zárodky, proto je ideální užívat jej při všech infekčních onemocněních, při virózách, při zánětech dýchacích cest, při houbovitých i plísňových onemocněních.
BIO Makový olej 100% za studena lisovaný olej ze semen máku - jednodruhový. Má zklidňující účinky na psychiku. Má podobné vlastnosti jako lněný olej, je ale méně mastný a bohatý na nenasycené mastné kyseliny (kyselina linoleová, kyselina linoleová). Má vysoký obsah vápníku a hořčíku, proto se doporučuje konzumovat při špatné kvalitě vlasů a nehtů, při problémech s osteoporózou, Také zklidňuje nervovou soustavu, uvolňuje svalové křeče a tlumí bolesti hlavy, vhodný k masážím. Vyživuje a chrání pokožku, je vhodný pro suchou pleť a pleť se sklonem k popraskání nebo na ekzematickou a zánětlivou pleť. Zároveň pleť účinně regeneruje a zanechává ji hebkou a vláčnou. Makový olej dodává pleti esenciální mastné kyseliny a podporuje její hydrataci. Olej má vynikající chuť a proto ho doporučujeme na přípravu jídel ve studené kuchyni. Dávkování : vnitřně - ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku, studená kuchyně-podle chuti a množství jídla, venkovní použití - podle potřeby.
Sacha Inchi olej Sacha Inchi je rostlina z peruánské Amazonky, které se pěstují v oblastech džungle, plody mají tvar hvězdy, jasně zelené barvy.
Semena jsou skutečným pokladem přírody. Jsou neobyčejně bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, nezbytných pro život a zdraví lidí.
Jejich obsah je 93,7% ,takové množství nenajdete v žádných semenatých olejnatých rostlinách. Omega 3 - 48,6% - 13 x více než losos, Omega 6 - 36,8%, Omega 9 - 8,3%.
Kromě nenasycených mastných kyselin obsahuje toto ovoce výživné bílkoviny (33%),antioxidanty, jód, vitamíny a A E. Olej má uplatnění nejen v lékařství a potravinářském průmyslu, ale také díky velmi příznivým účinkům na lidskou pokožku v kosmetickém průmyslu.
Jeho absorpce je velmi vysoká (více než 96%) využitelná a dokonalá v každém věku - od nejmladších dětí až po seniory.
Je vhodný i pro těhotné ženy - díky dobrému vlivu na správný vývoj plodu, zejména mozek a nervový systém.
Přehled účinků Sacha inchi:
MOZEK
Vyživuje, zvyšuje "kapacity" mozkových buněk, zlepšuje paměť, podporuje myšlenkové procesy, logiku a představivost.
Zlepšuje činnost centrálního nervového systému, podporuje nápravu funkce neuronů v mozku a přenosu nervových impulsů. Pomáhá zejména při demenci, depresi, stresu, únavě, nervové a duševní vyčerpání, podrážděnost a nespavost.
Zlepšuje zdravotní stav lidí s alzheimerovou chorobou. Pomáhá s migrénou.
SRDCE
Posiluje srdce a pomáhá udržet stálý krevní tlak, snižuje vysoký krevní tlak, výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, předchází arytmii. Kontroluje a reguluje hladinu cholesterolu v krvi, stimuluje nižší hladiny "špatného" (LDL), usnadňuje transport výživných látek v těle.
To snižuje úroveň trygliceridů a pomáhá v prevenci sklerotickými změnami cév, uzavírá onemocnění oběhového systému krve, která byla nedávno rozšířena kvůli nadměrné konzumaci škodlivých tuků.
Pomáhá v přenosu kyslíku krví do tkání, zlepšuje krevní oběh.
TRÁVICÍ TRAKT A METABOLISMUS
Pomáhá přenos výživných látek do krve, upravuje a posiluje právo hmotné transformace. Předchází zácpám. Pomáhá při udržování správné funkce ledvin a vodního hospodářství těla.
Omezuje stučnení jater a vzniku látek, které způsobují rozvoj zánětlivých procesů.
Pomáhá při redukčních dietách.
ZÁNĚTLIVÉ PROCESY
Snižuje riziko zánětu v následujících případech:
Reumatický zánět kloubů Zánět kloubů, artritida, revmatismus Vředový zánět tenkého a tlustého střeva Virový a bakteriální zápal plic Bronchitida a astma.
TĚHOTENSTVÍ, KOJENÍ DĚTI
Je ideální potravinou pro těhotné ženy, protože usnadňuje správný vývoj plodu, má zásadní vliv na rozvoj nervových tkání plodu a správný vývoj mozku a nervového systému .
Snižuje riziko vysokého krevního tlaku v období těhotenství. Zajišťuje správný psychomotorický vývoj kojence a má pozitivní vliv na jejich senzorický rozvoj.
To má pozitivní vliv na rozvoj dítěte v každém věku.
NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ
Zpomaluje růst nádorových buněk a podporuje léčbu nádorů. Posiluje imunitní systém u různých typů rakoviny.
KŮŽE
Pomáhá udržovat zdravou, krásnou pleť, zpomaluje proces stárnutí. Zabraňuje vypadávání vlasů, posiluje nehty . Předchází a pomáhá při léčbě ekzémů, lupenky a uhrovitosti.
Pravidelná konzumace olej Sacha Inchi "maže" kůži z venku, dobře a výrazně posiluje její údržbu a vzhled.Může být použit i jako tělové mléko .
Kontroluje hladinuz krevního cukru, při snížení metabolizmu-glukózy . Pomáhá předcházet cukrovce.
Pomáhá při léčbě crohnovy choroby, nemoci a jiné záněty střev.
JINÉ LÉČIVÉ VLASTNOSTI SACHA INCHI
• Působí jako antioxidant
• Reguluje oční tlak a podporuje zrakovou ostrost
• Podporuje krevní oběh
• Zpomaluje proces stárnutí organismu a pokožku
• Posiluje kosti a pomáhá předcházet osteoporóze
• Snižuje hormonální problémy žen
• Snižuje množství alergenů astmatu
• Pomáhá při hubnutí a udržení hmotnosti
• Dodává energii a posiluje celý organismus
• Pomáhá v prevenci a udržení dobré kondice
• Sacha Inchi se osvědčila a má výborné výsledky u dětí s ADHD.
Ricinový olej , připravovaný ze semen skočce obecného (Ricunus communis), se používá k léčení již odpradávna. Předběžné výzkumy skočcových obkladů, prováděné na jisté americké univerzitě poukazují na to, že tyto obklady zlepšují fungování imunitního systému, podporují dilataci a změkčují tkáně a svaly.
Pokud jsou obklady přiloženy na břicho, detoxikují trávicí ústrojí . Lze je rovněž používat při nejrůznějších bolestech, poškozených plotýnkách, tumorech, při zvonění v uších, nevolnosti, zánětech, tvrdých nebo oteklých orgánech (např. slezina, játra, ledviny, lymfatické uzliny a střeva) a celé řadě dalších problémů. Mohou také pomoci uvolnit nebo rozpustit rakovinné nádory . Obzvláště dobré jsou skočcové obklady na plicní choroby, například na astma.
Pacienti s nemocnými plícemi, kteří používají inhalátory, mohou jen těžko detoxikovat, neboť inhalátory jim zabraňují uvolňovat toxiny z plicních tkání. Jejich plicní dutiny mohou být sice čisté, ale tkáň mají intersticiální zanesené. To může působit na nervovou soustavu a vyvolat křeče. Proto je doslova nezbytné detoxikovat právě plíce, pokud se pacient chce zbavit problému, jakým je astma.
Zábaly s ricinovým olejem pomáhají i při ženských chorobách, jako jsou např.. bolesti břicha a distenze, fibroidy a cysty na vaječnících a v děloze, endometrióza a bolestivá menstruace. Velkou výhodou zábalů s ricinovým olejem je to, že se snadno aplikují.
Potřebné pomůcky
• Jemná flanelová (bavlněná nebo vlněná) látka.
• Vystřihněte z ní přiměřeně velký kus (například 25 x 30 cm na obklad břicha).
• Za studena lisovaný ricinový olej.
• Voskovaný papír nebo plastová fólie.
• Zdroj tepla (nejlépe ohřívací láhev - termofor, ale můžete použít i elektrickou dečku nebo polštářek).
Instrukce
• Složte látku do kostky 5 až 10 cm hrubé.
• Napusťte ji ricínovým olejem.
• Přiložte ji na kůži v místě, které potřebuje ošetřit.
• Na složenou látku přiložte kus voskovaného papíru nebo plastové fólie.
• Na papír či fólii přiložte ohřívací láhev nebo jiný zdroj tepla. Pokud je láhev příliš teplá, zabalte ji do ručníku.
• Nechte obklad působit minimálně hodinu.
• V případě nutnosti ho ponechte přiložený celou noc.
• Ricinový obklad se doporučuje aplikovat třikrát až sedmkrát týdně.
• Obklad není nutné pokaždé vyměňovat. Můžete ho ve skleněné nádobě uložit do lednice na další použití.
Skořicový olej - olej se používá k léčbě poruch trávení, má antibakteriální účinky - má schopnost eliminovat bakterie způsobující infekce v močových cestách, má schopnost uklidňovat podrážděný žaludek a pomáhat v léčbě žaludečních vředů. Skořice příznivě ovlivňuje funkci mozku. Poslední experimenty byly velmi překvapující - skořice má schopnost snižovat hladinu glukózy v krvi. Podle klinické studie skořice může snižovat hladiny glukózy a cholesterolu u lidí trpících diabetickým onemocněním typu 2. V tradiční čínské medicíně se používá skořice pro prohřátí organismu. Skořice např. podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení, zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, nevolnosti a nadýmání. Vzhledem k dezinfekčním a antibiotickým účinkům se využívá i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě působí i u žen, kterým zmírňuje menstruaci, ale i přechodové problémy. Skořice je výborné afrodiziakum. Složení: slunečnicový olej BIO, skořicový olej (25% podíl) Použití: vnitřně ráno nalačno a večer před spaním jednu čajovou lžičku oleje; k ochucení pokrmů studené kuchyně; zvenčí podle potřeby.
Lněný olej 100% za studena lisovaný olej ze semen lnu - jednodruhový. Lněný olej obsahuje 3 mocné léčivé složky, mastné nenasycené kyseliny omega-3. Lněná semena a lněný olej (vyráběný lisováním za studena) jsou vůbec nejbohatším zdrojem mastných nenasycených kyselin typu omega-3 , nejzdravějšího druhu tuku, který můžeme jíst. Mastné kyseliny omega-3 jsou éterické oleje, které naše tělo potřebuje pro správnou funkci. Důležité pro organismus jsou i mastné nenasycené kyseliny omega-6 a neméně důležitý jako samotné kyseliny je jejich poměr v organismu. Nejlepší poměr těchto tuků ve stravě je 4:1, nebo čtyřikrát více omega-3 než omega-6. Náš běžný jídelníček však obsahuje výrazně větší množství omega-6 a velmi málo omega-3 kyselin. I to je jeden z důvodů výskytu takového množství chronických, degenerativních chorob v dnešním moderním světě. Lignany: Len je také nejbohatším zdrojem rostlinných chemikálií s antivirovými, fungicídnimi, baktericídnimi a protinádorovými vlastnostmi, kterým se říká lignany. Lněné semínka obsahují 100-násobné množství lignanů oproti jakékoli jiné rostlinné potravě. Len působí protizánětlivě. Mastné nenasycené kyseliny omega-3 mají také protizánětlivé účinky. Redukují rozsah působení a pomáhají zlepšit podmínky při zánětlivých onemocněních pokožky, střev, či močových cest. Len potlačuje kardiovaskulární choroby. Infarkty a mozkové mrtvice jsou v západním světě nejčastější příčinou úmrtí. Strava, kouření a nedostatek pohybu představují známé rizikové faktory. Bylo zjištěno, že mastné nenasycené kyseliny omega-3 ve lnu snižují riziko infarktů a mozkových mrtvic hned několika způsoby. Len snižuje krevní tlak, rozšiřuje krevní cesty a zlepšuje jejich elastičnost a průchodnost krevního toku. Len kromě toho snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, zvyšuje množství prospěšného cholesterolu (HDL), přičemž hladina škodlivého cholesterolu (LDL) klesá. Len také pomáhá předcházet arytmii a nepravidelnému srdečnímu tepu. Len pomáhá při revmatických zánětech. Četné studie shodně potvrzují, že len u pacientů s revmatickou artritidou redukuje křehkost, otoky a neohebnost kloubů. Mnoho pacientů trpících artritidou užíváním lněného oleje dokázalo redukovat nebo zcela opustit steroidní protizánětlivé léčby, které mohou mít řadu vedlejších účinků. Klinické studie prokázaly, že kyselina alfa linolová, která se ve lněném oleji nachází ve velkém množství, velmi účinně působí protizánětlivě a tím působí zvlášť příznivě proti artritidě. Pomáhá dokonce omezit odmítání transplantovaných orgánů, pomáhá při cukrovce typu 2 a upravuje několik onemocnění ledvin. Zlepšuje symptomy pacientů s roztroušenou sklerózou, předchází maskulární degeneraci (běžné příčině slepoty v pokročilém věku) a může vám také pomoci velmi jednoduše zhubnout. Dávkování : vnitřně - ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku, studená kuchyně-podle chuti a množství jídla, venkovní použití - podle potřeby.
HŘEBÍČKOVÝ OLEJ
Použití: vnitřně ráno nalačno a večer před spaním jednu čajovou lžičku oleje; k ochucení pokrmů studené kuchyně; zvenčí podle potřeby. Skladujte na tmavém místě při pokojové teplotě do 22 °C. Po otevření uchovávejte v lednici. Spotřebujte do data uvedeného na etiketě. Olej není vhodný pro těhotné ženy.
Obsah: 100 ml
Spolu s očistou krve pomáhá hřebíčkový olej kontrolovat hladinu krevních cukrů a je tak velmi prospěšný pacientům s cukrovkou. Studie ukázaly, že reakční mechanismy inzulinu a glukózy po jídle jsou díky přítomnosti hřebíčkového oleje v organismu lépe regulovány. Je to primárně díky koncentraci fenolů v hřebíčkovém oleji, která je mezi rostlinami používanými jako koření jedna z nejvyšších.
Repelent proti hmyzu
Hřebíčkový olej se často využívá jako složka repelentů proti hmyzu a do svíček s repelentním účinkem, protože jeho výpary mají silný vliv na čich mnoha druhů hmyzu. Tradičně se v noci aplikuje několik kapek oleje na povlečení, aby se hmyz držel stranou.
Kosmetika
Hřebíčkový olej se hojně přidává do kosmetických krémů a mlék a je dobře známý jako masážní olej skýtající úlevu od bolesti a napětí.
Hřebíčkové cigarety
Využití hřebíčku při výrobě cigaret je novým celosvětovým trendem, ačkoliv tradičně se hřebíček do cigaret přidával v Indonésii. Kuřáci se mylně domnívají, že početné zdravotní přínosy hřebíčku vykompenzují nezdravé dopady kouření. Přírodní složky cigaret s hřebíčkem však tyto dopady pouze redukují, samotné kouření zůstává i nadále karcinogenní.
Ochucovadlo
Tento esenciální olej lze přidávat do jídel jak pro jeho účinky na zažívací systém, tak pro jeho chuť a aroma. Přidává se do velkého množství indických pokrmů, sterilované zeleniny, omáček, perníku a dalších tradičních jídel.
Mýdlo
Vzhledem ke svému silnému aroma, zklidňujícím účinkům a antiseptickým vlastnostem se hřebíčkový olej často využívá při výrobě mýdla a lze jej nalézt jako jeho aktivní složku.
Parfémy
Hřebíčkový olej se také využívá při výrobě parfémů díky svému silnému a jedinečnému aroma.
Rakovina
Množství lidí věří, že hřebíčkový olej je účinný při prevenci a léčbě rakoviny. American Cancer Society však upozorňuje, že vědecký důkaz léčebných vlastností hřebíčkového oleje neexistuje. Podle mnohých lidí hřebíčkový olej přispívá také k léčbě virové hepatitidy, ale opět - je nutné další zkoumání.
Aromaterapie
Hřebíčkový olej lze dobře míchat s mnoha esenciálními oleji včetně bazalkového, rozmarýnového, růžového, skořicového, grapefruitového, citronového, muškátového, mátového, pomerančového, levandulového a pelargoniového. Proto je hřebíčkový olej oblíbenou složkou aromaterapií a dalších bylinkových kombinací.
Rizika?
Při užívání hřebíčkového oleje je nutná opatrnost, neboť i v malém množství je velmi silný a musí se před aplikací nebo vnitřním užitím rozředit. Eugenol (hlavní složka hřebíčkového oleje) se mimo hřebíček vyskytuje zřídka a někteří lidé proto mohou mít při užití jeho většího množství silnou alergickou reakci. Pokud jste žádný esenciální olej dříve neužívali, aplikujte pouze malé dávky.