Co je ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum), známý také jako stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel, volčec, kardus mariánský, kristova koruna je jednoletá až dvouletá rostlina dorůstající do výšky 60-150 cm. Svůj původ má v středomoří a dozrává zejména v druhé polovině září. V léčitelství se používá především při onemocněních jater, ale stejně blahodárné účinky má také na žlučník. Za pozitivní účinky ostropestřce mariánského jsou zodpovědné flavolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), které se souhrnně nazývají silymarin.
Silymarin a jiné prospěšné látky
Silymarin se tvoří v ostropestřci průběžně, ale zejména v druhé polovině září až říjnu, ideálně při teplotách kolem 25 °C, což je v našich zeměpisných šířkách těžko dosažitelné. Ostropestřec v našich podmínkách neobsahuje takové množství silymarinu jako ten vyprodukovaný v oblasti středomoří. Největší koncentrace silymarinu je v semenech, v menší koncentraci se nachází v listech a kořenu. Plody (semena) navíc obsahují asi 27 % bílkovin a 30 % jedlého oleje (kyselina linolová, olejová a nenasycené mastné kyseliny), tyramin, histamin, aminokyseliny, cukry, quercetin a vitamin E (500 až 800 mg/kg).
vasbylinkar-ostropestrec-mariansky-drceny-tluceny-plod
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ – ZDRAVÁ JÁTRA I ŽLUČNÍK
Některé studie již potvrdily, že silymarin obsažený v ostropestřci mariánském chrání před poškozením DNA a snižuje aktivitu látek stimulujících růst nádorů. I proto o něm mnozí hovoří jako o „zázračné bylince“.
Zdraví nejen pro játra a žlučník
Ostropestřec je velmi silný antioxidant podporující lidskou imunitu. Čistí játra, regeneruje jaterní parenchym (buněčné pletivo), podporuje tvorbu a distribuci žluči, a také příznivě ovlivňuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Kromě toho ovlivňuje i činnost srdce a celého trávicího systému. Ostropestřec se častokrát doporučuje i při detoxikačních očistných kúrách. Užívání ostropestřce mariánského je velmi bezpečné a prospěšné pro zdraví jater.
Ostropestřec vs. žloutenka, cirhóza či steatóza
Ostropestřec mariánský se používá při onemocněních jater a žlučníku, např. při hepatitidě (žloutence) typu B a C, cirhóze, steatóze (ztukovatění) jater, mononukleóze, chorobách sleziny, žlučníkových kamenech, intoxikaci alkoholem, drogami či houbami. Silymarin obsažený v plodech nejen urychluje regeneraci jaterní tkáně (např. při dlouhodobém užívání léků), ale celkově zvyšuje šanci na přežití (např. po požití muchomůrky).
Proč užívat ostropestřec mariánský?
Není to rostlina pouze na doplňkovou kúru (jako většina rostlinných přípravků) při léčbě jater. Pozitivní účinky ostropestřce prověřily mnohé studie a najdeme ho i ve více lécích užívaných při onemocněních jater, dokonce i těch, které jsou vázány na lékařský předpis. Vybrali jsme několik hlavních benefitů užívání ostropestřce mariánského, o nichž mluví dostupná literatura:
- Silný antioxidant
- Regeneruje buňky jater
- Bezpečné užívání
- Blahodárné účinky na játra
- Při cirhóze, steatóze, hepatitidě
- Obnovuje jaterní membránu
- Obsahuje silymarin
- Pozitivní účinky na žlučník
- Snižuje riziko nádorů
- Snižuje LDL cholesterol
- Pomáhá při nemocech jater
- Při dlouhodobém užívání léků
- Pomáhá při migrénách
- Prověřený studiemi
- Ideální při detoxikaci
- Zachycuje volné radikály
- Pomáhá při mononukleóze
- Chrání před poškozením DNA
- Při otravách alkoholem, houbami